top of page

Inbrott i båda husen

filipjovanovic0

Uppdaterat: 25 juni 2024

Under midsommarhelgen har vi haft inbrott i båda husen. Någon har stulit nyckelboxen från A-husets cykelförråd (där nyckeln till gästlägenheten förvarats), en medlems fastkedjade cykel från B-husets cykelförråd, en cykelkorg och en annan medlems cykel med mera från A-husets källarförråd. Det finns inga tecken på inbrott vid berörda dörrar. Styrelsen tror att en tagg använts för att ta sig in i de olika utrymmena.


Loggarna för passersystemet studerades och avvikande aktivitet noterades mellan kl. 00:00 - 05:30 natten till lördagen den 22:a juni. Taggen som använts spärrades och cylindern till gästlägenheten byttes.


Styrelsen kommer med anledningen av detta planera in en inventering av taggar och nycklar senare i sommar/höst. Det har visat sig att en hel del taggar är felregistrerade eller på vift. Vi vill påminna om att meddela oss om ni tappar bort en tagg så att vi kan spärra den. Se även till att felanmäla alla dörrar som inte går helt i lås.


Hälsningar,

Styrelsen





101 visningar

Senaste inlägg

Visa alla

Bình luận


Post: Blog2_Post

Copyright ©2024 Brf Sjöportalen 1

  • Facebook
bottom of page